Menu

Lokalna Grupa Działania
"Owocowy Szlak"

 

Adres Biura:

Opole Lubelskie
ul. Lubelska 4
tel. 81 827 72 32
tel/fax 81 827 72 31
email: lgd.opolelubelskie@gmail.com

 

Kalina ma 85 lat!!

Najstarszy członek zespołu, Wacław Fiuk jako początek działalności kulturalnej w Pusznie wspomina rok 1927. W tym czasie powstała miejscowa straż pożarna  oraz amatorski zespół teatralny działający w celach rozrywkowo-zarobkowych. W działalności zespołu teatralnego zaznaczyły się takie nazwiska jak Jan Pietroń - autor scenariuszy oraz nauczyciel Ignacy Smaga. Aktywność społeczności Puszna wyróżniała się już w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Opolu Lub., Klub Rolnika w Pusznie. W roku 1976 r. w kronice klubu zarejestrowano działalność Zespołu Tanecznego, Kapeli Ludowej oraz grupy teatralnej – Klub Miłośników Teatru Telewizji. Zespól Taneczny i Kapela Ludowa prowadzona była przez Józefa Gołofita,  zaś Zespół Teatralny działał z inspiracji oraz pod kierownictwem Zofii Madejek.

Lata 70 i 80 to okres niezwykle dynamicznego rozwoju aktywności członków zespołów, co poświadczają wpisy upamiętniające występy na terenie województwa i powiatu oraz pierwszych przeglądach i konkursach. W roku 1972 zespół wystawia sztukę pt.  „Baśka „, rok później pt. „Kaktus”. Przygotował również inscenizację dla dzieci „Kłoda”. W roku 1984 zostaje przygotowana inscenizacja „Rzecz chłopska „, gdzie na przeglądzie - Scena Amatora w Nałęczowie został najwyżej oceniony. W 1981 roku zespół wystawiając „Herody” bierze udział w przeglądzie - Obrzędy ludowe w Krasnymstawie zdobywając tam jedną z głównych nagród. W tym czasie w wystawieniu  widowiska uczestniczyła rekordowa ilość osób - 51 aktorów . Inicjatorką wszelkich przedsięwzięć kulturalnych do roku 1992 była Zofia Madejek.

Do lat 90 zespół może poszczycić się utrzymaniem tradycji i przekazywaniem zwyczajów organizując widowiska kolędnicze  „Herody” i „Jasełka” oraz „Dożynki”. Zespół do dziś szczyci się ogromną ilością występów, wielokrotnym udziałem i uznaniem nagrodzonym w prestiżowych przeglądach i konkursach. Warto podkreślić że zespół dalej  podejmuje współpracę międzypokoleniową angażując młodzież .

W obchodach Jubileuszu wziął udział m.in. Burmistrz Opola Lubelskiego, który przekazał członkom zespołu upominki i czek na kwotę 1 tys. zł. Podczas uroczystości Burmistrz nadał także symbolicznie zespołowi imię Zofii Madejek – wieloletniej animatorce kultury z Puszna Godowskiego. Były wspomnienia, koncert jubilatów, występy gości a całą uroczystość zakończyła zabawa przy wiejskim stole i przy ludowej nucie.

Zapraszamy do galerii

Wirtualny spacer

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości z naszej strony podaj adres e-mail:

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrycji wpisując swój e-mail i klikając wypisz.