Menu

Lokalna Grupa Działania
"Owocowy Szlak"

 

Adres Biura:

Opole Lubelskie
ul. Lubelska 4
tel. 81 827 72 32
tel/fax 81 827 72 31
email: lgd.opolelubelskie@gmail.com

 

Konferencja - "Jak LEADER zmienił obszar LGD Owocowy Szlak - Efekty wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju w latach 2009-2015"

W dniu 29 czerwca 2015 r. w Opolu Lubelskim odbyła się konferencja poświęcona efektom wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2009-2015 przez Lokalną Grupę Działania „Owocowy Szlak”. Podczas wydarzenia przedstawiono raport ewaluacyjny oraz prezentację podsumowującą prowadzone działania. Budżet na realizację zaplanowanych działań wynosił blisko 15 milionów, w tym na ogłaszane konkursy ponad 12 milionów. Ogłoszono 29 konkursów z czterech działań osi 4 Leader. W odpowiedzi wpłynęły 444 wnioski, z czego Rada LGD wybrała 338. Beneficjenci zrealizowali zakładane operacje na łączną kwotę 11 445 050,82 zł, co daje ponad 92% realizacji budżetu LSR. Wskaźniki założone w strategii zostały osiągnięte w 100%.

W celu lepszego wykorzystania środków na bieżąco organizowano szkolenia dla Beneficjentów. Odbyło się 15 szkoleń, w których udział wzięło 1679 osób. Biuro LGD prowadziło doradztwo w zakresie konsultacji pomysłu, przygotowania wniosku, przejścia przez procedurę aplikacyjną czy wreszcie rozliczenia. Z usług tych skorzystało 1906 osób.

Dodatkowo LGD zrealizowała szereg działań aktywizujących i integrujących społeczność lokalną. Odbyło się wiele tematycznych warsztatów, z których skorzystało 424 osoby. Zorganizowaliśmy trzy edycje Święta Produktu Lokalnego, którego celem było wypromowanie lokalnych produktów oraz zainteresowanie mieszkańców naszego regionu kulturą ludową i tradycją. Odbyły się trzy edycje konkursu wiedzy o obszarze LGD. Konkursy skierowane były do gimnazjalistów z naszego regionu, którzy nabyli wiedzę dotyczącą swoich miejscowości, zasobów przyrodniczych i atrakcji turystycznych. Przez dwa lata organizowano Forum LGD, które poświęcane było aktywności mieszkańców i dziedzictwu kulturowemu. Ponadto odbyło się wiele spotkań ze społecznością w świetlicach wiejskich, na których udzielano pomocy w zakresie rejestracji stowarzyszenia, ustalenia planu działania czy rejestracji produktów tradycyjnych na liście ministerialnej. Zorganizowanych zostało pięć wyjazdów studyjnych połączonych ze szkoleniami dla lokalnych liderów, w celu pokazania dobrych praktyk w zakresie rozwoju turystyki czy aktywności społeczności lokalnej. Z wyjazdów skorzystało blisko 200 osób.

Wydano również wiele różnych publikacji i materiałów promujących nasz region, atrakcje turystyczne czy też kuchnię tradycyjną. Nakręcono trzy filmy promocyjne, które wyświetlane były między innymi na targach turystycznych na terenie kraju.

Zrealizowano trzy projekty współpracy dotyczące dziedzictwa kulturowego, w tym jeden ogólnopolski: Dziedzictwo Nasza Atrakcją – DNA, Ekomuzeum Lubelszczyzny – Żywa Tradycja – ELŻW oraz Akademia Umiejętności Regionalnych Artystów Lokalnych Grup Działania – AURA LGD.

Podczas konferencji przedstawiciele gmin wchodzących w skład LGD przedstawili w prezentacjach zrealizowane projekty za pośrednictwem LGD. Aktywni Beneficjenci opowiedzieli o tym, jak środki unijne zmieniły ich sytuację, co udało im się zrobić i co to dla nich oznacza.

Zastępca Dyrektora Departamentu Koordynacji Projektów Europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Andrzej Kloc przedstawił założenia nowej perspektywy finansowej oraz wymagania jakie zostaną postawione przed LGD.

Konferencję zakończył pokaz mody „Kobieta zmienną jest”, w którym wystąpiły aktywne dziewczyny z naszego terenu prezentując modę XX wieku.

Odpowiadając na pytanie – jak Leader zmienił nasz region – śmiało można powiedzieć, że zmianę widać niemalże w każdej miejscowości, bo zrealizowano wiele inwestycji. Ważnym aspektem jest również wzrost aktywności społeczności lokalnej, która podejmuje wiele działań w celu poprawy swoich warunków życia i dba o dziedzictwo kulturowe.

Składamy serdeczne podziękowania i gratulacje wszystkim Beneficjentom oraz uczestnikom organizowanych przez LGD przedsięwzięć.

 

Zapraszamy do galerii


Wirtualny spacer

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości z naszej strony podaj adres e-mail:

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrycji wpisując swój e-mail i klikając wypisz.