Menu

Lokalna Grupa Działania
"Owocowy Szlak"

 

Adres Biura:

Opole Lubelskie
ul. Lubelska 4
tel. 81 827 72 32
tel/fax 81 827 72 31
email: lgd.opolelubelskie@gmail.com

 

Pierwsze Święto Produktu Lokalnego

Było ludowo, wesoło, kolorowo i tradycyjnie. To co nowoczesne zostawiliśmy za bramami parku miejskiego. Nie brakowało uśmiechu, muzyki, pięknych strojów ludowych i babcinej kuchni. Świętowaliśmy dumni z naszego dziedzictwa i tradycji. Okazało się, że nie tylko starsze osoby były zainteresowane występami zespołów folkowych, lokalnym rękodziełem i dawną kuchnią. Każdy znalazł coś dla siebie i swoją obecnością potwierdził, iż nasz teren jest wizytówką kultury ludowej.

Zorganizowane po raz pierwszy przez LGD „Owocowy Szlak” Święto cieszyło się kilkutysięcznym zainteresowaniem. Dzięki wspaniałej pogodzie mogliśmy zaproponować cały wachlarz atrakcji dla wszystkich grup wiekowych. Założeniem wydarzenia było wzmocnienie więzi społeczności lokalnej z tradycjami kulinarnymi, śpiewaczymi i rękodzielniczymi terenu działania LGD oraz promocja dziedzictwa kulturowego. Impreza była doskonałym sposobem na zapoznanie się z historią i kulturą ludową regionu jak też na rozsmakowanie się w potrawach, które gościły na stołach naszych dziadów.  Podczas wydarzenia rozstrzygnięto konkursy na najlepszy produkt lokalny w kategorii rękodzieło i kulinaria oraz wyłoniono najlepszą przyśpiewkę ludową. W konkursach wzięły udział osoby indywidualne, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, firmy oraz zespoły i kapele ludowe. Komisje miały pełne ręce pracy bowiem wybór tego co lokalne, związane z regionem, tradycyjne i dobre był bardo trudny. Już po zgłoszeniach było widać, że teren LGD „Owocowy Szlak” obfituje w bogate rękodzieło i liczne przysmaki tradycyjne.
I tak w ramach kategorii rękodzieło kolejno wyłoniono: I miejsce dla Pani Jolanty Morek za „palmę wielkanocną”, II miejsce dla Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Twórczej za „pająka opolskiego”, III miejsce dla Pani Heleny Rogala za „buty z rogoziny”. Ponadto komisja przyznała również wyróżnienia dla Pana Zbigniewa Marczyńskiego za rzeźbę „Chrystus Frasobliwy” oraz dla Pani Teresy Przydatek za „haftowany strój”.
W konkursie na najlepszy produkt lokalny w kategorii kulinaria (firmy) komisja przyznała: I miejsce Grzegorzowi Maryniowskiemu F.H.U. BIOGRIM za naturalny sok jabłkowy z aronią i burakiem, II miejsce zajęła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Opolu Lubelskim za twaróg półtłusty Klinek natomiast III miejsce przypadło Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu „SCH” w Opolu Lubelskim za szynkę wiejską. W kategorii przyznano wyróżnienie dla Gospodarstwa Rybackiego Pstrąg Pustelnia – Anna Pyć za wędzone dzwonka z karpia z Pustelni. W konkursie udział brały również stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich oraz osoby fizyczne. Członkowie komisji uznali iż, I miejsce otrzymuje Koło Gospodyń Wiejskich z Karczmisk za kaszę jaglaną z grochem, II miejsce uzyskuje Stowarzyszenie Kobiet „Rogowianki” za boszcz na zakwasie oraz III miejsce przypadło dla Stowarzyszenia Kobiet „Łaziszczanki” za barszcz biały z kartoflami w mundurkach. Dodatkowo Komisja wyróżniła Panią Krystynę Sadowską za likier z czarnej porzeczki, Koło Gospodyń Wiejskich „Wrzelowianki” za pierogi ziemniaczane oraz Koło Gospodyń Wiejskich  z Józefowa n/Wisłą za kulebiak z kapustą i grzybami.
Większość z nagrodzonych potraw i produktów pochodzi ze stołów naszych babć i do dziś wytwarzane są metodą tradycyjną. Zasługują więc na rejestrację na liście Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wiele emocji wiązało się z konkursem na przyśpiewkę ludową. Komisja oceniała między innymi zachowanie ludowego charakteru oraz nawiązanie do regionu LGD. Najbliższy rok upłynie nam w rytm przyśpiewki „Wieź mnie koniku, wieź” wykonanej przez Kapelę Ludową działającą przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Józefowie nad Wisłą. II miejsce otrzymał Chóru Corda Cantando z Karczmisk za wykonanie utworu „Scodroki”. Natomiast III miejsce przyznano Zespołowi Ludowemu im. Zofii Madejek „Kalina” z Puszna za wykonanie przyśpiewki „Chodziła po polu”. Wyróżnienia otrzymali: Pani Jadwiga Karaś za wykonanie piosenki „Ptasie rozmowy” oraz Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Powiśloki” za wykonanie „Oberka lubelskiego”.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom Święta Produktu Lokalnego.

Zapraszamy do galerii

Wirtualny spacer

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości z naszej strony podaj adres e-mail:

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrycji wpisując swój e-mail i klikając wypisz.