Menu

Lokalna Grupa Działania
"Owocowy Szlak"

 

Adres Biura:

Opole Lubelskie
ul. Lubelska 4
tel. 81 827 72 32
tel/fax 81 827 72 31
email: lgd.opolelubelskie@gmail.com

 

Zespoły ludowe

ZESPÓŁ LUDOWO-OBRZĘDOWY IM. ZOFII MADEJEK "KALINA" Z PUSZNA GODOWSKIEGO

 

„Kalina” znana jest nie tylko w Pusznie i gminie Opole Lubelskie.  Bierze czynny udział w różnych spotkaniach, przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich  . Zespół z Puszna rozsławił swoją miejscowość między innymi przedstawieniami obrzędowymi "Dysputa Herodów" i "Gody Pusznowskie".

- Działamy od 1927 roku. Ze zmiennym szczęściem i zmianą pokoleniową – mówi Marian Morszczyzna, akordeonista zespołu. – Początkowo byliśmy zespołem śpiewaczym, teraz obrzędowo-śpiewaczym. Jest nas 10 osób. Najmłodsza liczy 54 lata – dodaje.

 

 

ZESPÓŁ LUDOWY "KOWALANKI"

 

Zespół "Kowalanki" jest jednym z najdłużej działających na Lubelszczyźnie amatorskich zespołów śpiewaczych. Swoją społeczną działalność rozpoczął w Kowali 9 lutego 1977 roku. Przez wszystkie lata swojej działalności zespół uświetniał swoim śpiewem wiele imprez o charakterze lokalnym, wojewódzkim, a także krajowym, jak choćby Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Panie z zespołu od lat łączą pasję śpiewania z codzienną pracą w swoich gospodarstwach, przekazując młodemu pokoleniu piękno polskiej pieśni ludowej. "Kowalanki" swoimi występami bawią i uczą, cieszą oraz wywołują refleksję u słuchaczy. W ciągu 35 lat zgromadziły bardzo bogaty repertuar piosenek i ballad chroniąc dziedzictwo kultury ludowej od zapomnienia.

Przez te wszystkie lata Kowalanki wystąpiły na następujących festiwalach i przeglądach:
- 6-krotny udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym,
- 8-krotny udział w Koncertach "Lubelszczyzna żegna festiwalowych gości",
- 2-krotny udział w Dożynkach Wojewódzkich,
- liczne koncerty w Muzeum Wsi Lubelskiej.
W ciągu 35 lat istnienia zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień za osiągnięcia w rozwoju amatorskiej działalności artystycznej oraz popularyzację i twórcze kultywowanie folkloru.

Opiekunem zespołu jest pan Jan Koziński- instruktor muzyczny Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej.

Za swoją twórczość i upowszechnianie kultury zespół został wielokrotnie doceniony i nagrodzony m.in. przez nadanie Złotych, Srebrnych i Brązowych Krzyży Zasługi przez Prezydenta RP w dowód uznania za popularyzowanie kultury ludowej.W trakcie swojej wieloletniej działalności Panie gościły na scenach całej Polski promując w ten sposób folklor Lubelskiego Powiśla.

 

ZESPÓŁ LUDOWY "POWIŚLE"

 

Zespół powstał jesienią 1997 r. Idea utworzenia grupy pielęgnującej regionalną tradycję wyszła od ówczesnego Zarządu Gminy Łaziska. Pierwszym i do dziś ciepło wspominanym instruktorem był Paweł Januszek.

W połowie 2003 r. z braku instruktora zespół zawiesił działalność. Od grudniu 2003 r. do połowy 2004 r. POWIŚLE prowadził Piotr Żyła. We wrześniu 2004 r. instruktorem zespołu folklorystycznego został Tadeusz Wróbel a do zespołu dołączały nowe członkinie.

Repertuar POWIŚLA stanowią stare piosenki ludowe oraz popularne utwory zaopatrzone we własne teksty opisujące regionalne wydarzenia. Zespół jest obecny na wszystkich gminnych i okolicznych imprezach kulturalnych. Grupa nie tylko śpiewa, ale także organizuje sobie wolny czas w formie wycieczek krajoznawczych, imprez plenerowych i wyjazdów do teatru. Instruktor, członkowie zespołu i organizator dokładają starań, by pracować w miłej, twórczej atmosferze.

Skład POWIŚLA: Instruktor Tadeusz Wróbel (akordeon)

Członkowie grupy wokalnej: Barbara Krzewska, Wiesława Pastwa, Zofia Piątek, Janina Śpiewak, Kinga Gazda, Izabela Gazda, Zofia Stola, Jan Kijak

Jan Błaszczyk (bęben)

Stanisław Głuski (skrzypce)

 

 

ZESPÓŁ "PONIATOWIANKI"

 

Zespół istnieje od 2009 roku, panie uprawiają tzw. muzykę popularną - w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nie obca im jest także piosenka biesiadna oraz szeroko rozumiana rozrywka. Teksty wykonywanych utworów często są okraszane perełkami specyficznego, ludycznego humoru. Swój repertuar zespół adresuje do publiczności począwszy od 5-letnich brzdąców, po leciwych seniorów, u których uśmiech i radość bijąca z oczu są najlepszym potwierdzeniem faktu, że grupa Poniatowianek zasługuje na szczególną uwagę. Przy śpiewie Pań serca radują się tak widzom jak i wykonawcom.

Zespół prowadzi pan Dariusz Gołofit.

 

 

KAPELA LUDOWA KARCZMIAKI

 

Utworzona w 1998 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Karczmiskach z inicjatywy Janusza Zakrzewskiego. Pierwszym instruktorem był Franciszk Kowalski. Obecnie zespołem kieruje Wojciech Kalisz. Kapela gra i śpiewa melodie lubelskiego Powiśla: powiśloki, polki, oberki, marsze, pieśni weselne, flisackie. Kapela uczestniczyła w regionalnych i wojewódzkich przeglądach artystycznych, uświadamia imprezy gminne, powiatowe i wojewódzkie. Uczestniczy w imprezach folklorystycznych poza granicami kraju – m.in. w Mołdawii, na Węgrzech. Wielokrotnie zdobywała laury na spotkaniach twórców ludowych Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, „Powiślakach” w Maciejowicach.

 

 

DZIECIĘCY ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO "POWIŚLOKI"

 

Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego "POWIŚLOKI" działający przy Zespole Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim powstał w 1982 roku z inicjatywy ówczesnej Pani Dyrektor Czesławy Płaskocińskiej i Stanisława Dudkowskiego. "POWIŚLOKI" działają dzięki zaangażowaniu Dyrekcji i Grona pedagogicznego ZS Nr 2 W Opolu Lubelskim oraz rodziców. Wielką przychylnością darzy Zespół Rada Miasta i Gminy. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie dzieci i młodzieży oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Pracując w zespole folklorystycznym dzieci i młodzież poznają kulturę narodową, urok ludowych melodii, piękno tańców i urodę strojów. Kultywowanie tradycji ojców i dziadów daje im poczucie i zrozumienie własnego dziedzictwa. Repertuar zespołu oparty jest na folklorze Powiśla Lubelskiego, Krzczonowskim, Łowickim, Rzeszowskim, Kurpiowskim, Śląskim, a także na polskich tańcach narodowych tj. polonez, mazur, krakowiak, kujawiak z oberkiem. "POWIŚLOKI" tańczą ku własnemu zadowoleniu i uciesze publiczności. Dewizą Zespołu są słowa: "W przyszłości otrzymamy tyle uznania i osobistego zadowolenia, ile sami wypracujemy". Zespołowi przygrywa kapela, w skład której wchodzą nauczyciele, uczniowie oraz muzycy ludowi grający z pokolenia na pokolenie.

 

 

DZIECIĘCA KAPELA LUDOWA Z PONIATOWEJ

 

Dziecięca Kapela Ludowa działa od października 2009 roku, prowadzi ją Jan Koziński. Dzieci w wieku 4-11 lat wykonują pieśni ludowe z naszego regionu. Biorą udział w licznych konkursach i występują na wszystkich uroczystościach organizowanych na terenie naszej gminy. W skład Kapeli wchodzą:

Klarnet - Dariusz Gołofit
Akordeon - Jan Koziński - instruktor

Bębenek - Szymon Koziński
Basetla - Kacper Bigos
Skrzypce - Alicja Borowińska
Śpiew: Zuzanna Borowińska, Marysia Borowińska, Joanna Bartoszcze, Kamil Basiakowski, Tosia Hacia, Emilia Karabela, Aleksandra Karabela, Katarzyna Zielińska, Julia Zielińska, Magda Kieraga, Jan Kieraga, Aleksandra Kloc, Gabriela Sągała, Emilia Nagrodzka, Magda Smaga.

 

 

ZESPÓŁ WOKALNY "WISEŁKA"

 

Zespół stworzył i prowadzi od czerwca 2013 r Tadeusz Wróbel. Członkami zespołu są uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Łaziska. Ciekawostką repertuarową są własne aranżacje piosenek ludowych. Działalność WISEŁKI prezentowana jest na festynach i imprezach regionalnych gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia.

 

 


Wirtualny spacer

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości z naszej strony podaj adres e-mail:

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrycji wpisując swój e-mail i klikając wypisz.